شکافی به بزرگی رنج های تبعید - نگاهی به عکس شقایق مرادیان نژاد

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۷ اول آذر

مجموعه «از صفر» کاری است از شقایق مرادیان‌نژاد، که یکی از فریمهای این مجموعه عکس را میبینید. بر اساس آنچه که عکاس درباره این مجموعه گفته است، او خواسته تا تداوم صدای آژیر خطر را که از زمان جنگ و از دوران کودکی با او همراه بوده است را به تصویر بکشد: « ... خرمشهر، شهرى كه ٣٧ سال زخم جنگ را بر چهره دارد. زخمى كهنه كه هنوز مرهمى بر آن گذاشته نشده است. زخم بازِ دلِ مردمان اين شهر و زخمِ تنِ ساختمان‌هاى شهر، قصه تلخِ جنگ را حکایت می‌کند».

روایت عکاس در مجموعه«از صفر» به گونه‌ای است که مخاطب را با خودش همراه می‌کند، براى دل عكاس غصه مى‌خورد و با داستانى كه پشت عكس خوابيده و انتظار شنيده شدن دارد، همدردى مى‌كند.
این اثر، بر خلاف آنچه که در مجموعه«از صفر» ارائه شده، رنگی است. اما فرض کنید رنگ نباشد، چه مى‌ماند؟ شادى هم نيست. زندگى هم رنگ مى‌بازد. قهرمان عكس دخترى جوان و جنوبى است. با چارقدی گلدار و چهره مهربان، محجوب و آفتاب سوخته. گویی به جايى در دوردست خيره شده است. هر چند؛ او نيست كه در قاب تصوير جلوه‌گرى مى كند. چهره او از فوكس دوربين خارج شده است. پشت سرش، روى ديوار و به پهناى قاب تصوير، شكافى عميق همچون زخمى ناسور خودنمايى مى‌كند. گویی شكاف ديوار از دل داستان و قهرمان آن گذشته است و دارد خانه‌اش را خراب مى‌كند.

ديوارِ عكس، ديوار خانه كودكىِ قهرمان است. سعيده كه حالا ٤٧ سال دارد و بعد از پايان جنگ به همراه شوهرش، از شاهين‌شهر اصفهان به زادگاه خود بازگشته است. اما اين تازه ابتداى ماجراست. ابتدای خرابى است. مشكل اينجاست كه وقتى درگير و دار جنگ باشى، اميدى هست كه شايد آدم‌ها صداى فرياد تو را بشنوند، هر چند گُنگ و ناواضح، هرقدر دير به دير.

وقتى جنگ تمام می‌شود، ديگر همان اندك اميد را هم از دست مى دهى. از ياد میروى. ديگر شنيده نمى‌شوى و راحت فراموشت مى‌كنند. بر مى‌گردى و تنها مى‌مانى با خرابه‌هاى خانه‌ات. با شكافى به بزرگى همه رنج‌هايى كه از دورى و در به درى و پريشانى‌هاى تبعيد بر دوش كشيده‌اى. با شكافى كه هر روز بر ديوار خانه خاطراتت، عميق و عميق‌تر می‌شود.www.ali-motamedi.com
facebook flickr instagram twitter
© 2018 copyright Ali Motamedi // All rights reserved
Develope by sinam - irseo