گری وینگرند و در این جا بودن

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۷ بيست آذر

به من چه که گری وینگرند* عکاس بزرگی بوده و کارهایش الهام بخش خیلی از عکاسان جوان بعد از خودش قرار گرفته است ؟! اصلا شهرت او یک مساله شخصی ست، اتفاقی ست که مربوط به خودش است و این چیزی را به من اضافه نمی کند. حتی این که در دانشگاه کلمبیا عکاسی آموخته و کارهایش در موزه هنرهای معاصر نیویورک و سن فرانسیسکو و این جا و آن جا بارها به نمایش درآمده و هزاران بار از او در گوشه و کنار دنیا تقدیر شده است، به من ربطی ندارد و چیزی به من یاد نمی دهد. اما حرفی که همیشه به حیرتم واداشته و دوست داشته ام که مزه اش را دور دهانم و زیر زبانم بچشم، گفتگویی ست که در فلان سال با فلان روزنامه کرده است. وقتی که مصاحبه گر، به خیال خودش سوال زیرکانه ای از او می پرسد که :

“وقتی که در حال عکاسی هستی و ناگهان می فهمی که نگاتیوها تموم شد، و بعد مجبور می شی، نگاتیو جدید رو لود کنی … در همون چند ثانیه نمی ترسی که مثلا یه عکس یا شات حیرت انگیز رو از دست بدی؟ .. ها؟”

گری وینگرند همان طور که روی صندلی دسته دار چرمی لمیده است، کمی جابجا می شود. دستی به صورتش می کشد، لبخندی گوشه لبش می نشیند و با اطمینان جواب می دهد:

“کدوم شات؟، کدوم عکس؟ .. توی اون لحظه ای که نگاتیوها رو عوض می کنم، عکسی واسه گرفتن وجود نداره”

و بعد آتش آن سوال به ظاهر زیرکانه، با جوابی فوق تیزهوشانه برای همیشه خاموش می شود. اصلا هم بحث مزاح و شوخی و این ها نیست. حداقل من گمان نمی کنم، که گری وینگرند این را برای تفنن و خنده گفته باشد. به نظرم دارد حرف بزرگی می زند، آن هم نه فقط در حیطه و کار عکاسی و هنر، بلکه توی همه اتفاق های کوچک و بزرگ زندگی شخصی من و شما. راستش این جواب گری وینگراند، خود شخص مرا بارها اقناع کرده و سر جایم نشانده است. وقتی وینگرند دارد نگاتیوها را لود می کند، وقتی دارد در گوشه خلوت خودش کاری می کند، وقتی روی اتفاق های بیرونی هیچ کنترلی ندارد، دیگر هیچ چیز برایش نه تنها اهمیتی ندارد، که وجود خارجی هم ندارد. جواب او دقیقا به عبارت “در این جا و در این لحظه بودن” عینیت بخشیده است. گری وینگرند بارها به من یادآوری کرده که هیچ اتفاق، هیچ لحظه، و هیچ جایی در این جهان، بیش تر از همین گوشه ای که ایستاده ام و ثانیه ای که نفس می کشم، واقعی نیست.

*Garry Winograndwww.ali-motamedi.com
facebook flickr instagram twitter
© 2018 copyright Ali Motamedi // All rights reserved
Develope by sinam - irseo