طنز عکاسانه؛ یادداشتی بر الیوت ارویت

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۷ بيست آذر

الیوت ارویت (Ellio Erwitt) یک عکاس همه فن حریف است. اگر کارهایش را مرور کنید، خواهید دید که نه  تنها استاد عکاسی اجتماعی و خیابانی است، که در زمینه عکاسی خبری و عکاسی تبلیغاتی هم کارهای فراموش نشدنی زیادی دارد. از عکاسان قدیمی مگنوم (Mgnum photos) است و علاوه بر عکاسی، در فیلم سازی هم دستی دارد و کارهای تبلیغاتی و مستند متنوعی در کارنامه ثبت کرده است.** از او فیلم کوتاه مستندی به نام Beauty Knows No Pain را که درباره مدرسه رقص دخترانه است، شخصا دیده ام که گمان می کنم برای آشنایی با نگاه هنری او جالب توجه است.

از میان همه کارهای الیوت ارویت، کتاب عکسی دارد به نام Dogdogs که ارتباط زندگی سگ ها و انسان ها را روایت می کند. در بعضی از این عکس ها شما چنان دقیق مکث می کنید و به فکر فرو می روید که مفهوم ذهنی تان از حیوان های خانگی و خصوصا سگ ها به احتمال زیاد تغییر می کند، از دیدن بعضی از عکس ها غمگین می شوید و حس دلرحمی در شما بیدار می شود و خشونت علیه حیوانات را بوضوح درک می کنید، و از دیدن بعضی دیگر از عکس ها خنده تان می گیرد. طنز و شوخ طبعی الیوت ارویت فقط توی این مجموعه از کارهای او نیست. طنز قسمتی از نوع نگاه او به هنر است. در سایر کارهای او هم این نوع برخورد زیرکانه و تاثیر گذار دیده می شود. به طور نمونه عکسی که به عنوان کاور این یادداشت انتخاب شده، و الاکلنگ بازی یک دختر خردسال و یک آدم بزرگ سال را تصویر می کند، در درون طنزی زیرکانه دارد. اولین عکس العمل ما بعد از دیدن این عکس، به احتمال زیاد یک نیشخند ساده است. چرا که همه چیز در وهله اول وارونه تصویر شده است. و ذهن ما این وارونگی را دوست دارد، و قلقلکش می دهد تا بخندد. بخندد به خردسالی که بدون شک وزن جسمش کمتر از رقیب و هم بازی بزرگسالش است. اما این جا روی الاکلنگی که متعلق به خود کودک، و اصلا مال “کودکی” ست، داستان فرق می کند. این جا وزن ها زمینی نیست، این جا وزن روح آدم هاست که تعیین می کند چه کسی بالاتر بیایستد و الیوت ارویت نویسنده این قصه کوتاه ولی بلند و خواندنی آن هم تنها در یک صدم ثانیه است.

در مرور آرشیو کارها و مصاحبه های الیوت ارویت، به یک ویدیو کلیپ برخوردم که شروع به مرور کانتکت شیت (contact sheet) چندین عکس خود می کند که بسیار برایم جالب توجه بود*. نشان دادن کانتکت شیت برای یک عکاس حکم رسوا کردن و برملا کردن راز را دارد. با اینکه الیوت ارویت جور دیگری به قضیه نگاه کرده و به من عکاس جوان به خوبی رسم و روش انتخاب خودش از شات های مختلف را آموزش می دهد. او همه شات های گرفته شده در یک موقعیت زمانی و مکانی را مرور می کند و عنوان می کند که چطور با همه محدودیت ها توانسته است بهترین لحظه را دریابد و او همه این ها را مدیون سماجت و پیگیری عکاسانه می داند.

*اطلاعات این قسمت متن برگرفته از مصاحبه ذیل است:
https://pro.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_10_VForm&ERID=24KL53Z1OG
https://www.youtube.com/watch?v=d-0FwYAWAC4www.ali-motamedi.com
facebook flickr instagram twitter
© 2018 copyright Ali Motamedi // All rights reserved
Develope by sinam - irseo